מידע מקצועי

חיפוש
תכנים נוספים
חיישן חמצן
כללי

חיישן חמצן

המונח "חיישן חמצן" מגיע במקור מאנגלית 'oxygen sensor', ולעתים קרובות הוא מכונה חיישן למבדה בעולם הרכב. לחיישן זה יש קיום כפול מעניין למדי, ולפעמים נקרא

קרא עוד »

אגזוז לרכב

אגזוז לרכב המכונה גם מערכת הפליטה, הוא יותר מסתם צינור שרואים בחלק האחורי של הרכב. זהו למעשה מערכת המורכבת ממספר מרכיבים, והיא ממלאת תפקיד מכריע בניהול הגזים המיוצרים על ידי מנוע הבעירה הפנימית בזמן שהוא שורף דלק. בנוסף, מערכת הפליטה של המכונית מסייעת להפחית את זיהום האוויר על ידי סינון ומזעור השפעת פליטת המנוע על הסביבה. יתרה מכך, הוא לוקח חלק בהשתקת הרעש שמפיק המנוע, ומבטיח נסיעה שקטה ונוחה יותר.

מערכת הפליטה של המכונית מורכבת מחלקים שונים, כולל ממיר קטליטי, סעפת פליטה, משתיק קול, צינורות פליטה, שסתומים ואטם פליטה.

סוגי אגזוזים

ישנם סוגים שונים של מערכות פליטה זמינות, כל אחת מותאמת ליצרן הרכב ולגודל המנוע. גם קוטר צינור הפליטה מותאם לפי גודל המנוע. למנועים קטנים יותר יהיו מערכות פליטה קטנות יותר, בעוד למנועים גדולים יותר יהיו מערכות גדולות יותר. מערכת פליטה פתוחה, פופולרית בקרב חובבי מכוניות ספורט ומירוצים, היא אינה משתיקה לחלוטין את רעשי המנוע, ויוצרת צליל מנוע חזק וייחודי האהוב על חובבי הז'אנר.

סוג נוסף של מערכת פליטה ידוע הוא אגזוז לחץ, המשמש בדרך כלל במנועי שתי פעימות הנמצאים בכלי רכב ואופנועים קטנים יותר. זה מפנה חלק מגזי הפליטה חזרה אל המנוע, דוחס את תערובת הדלק ומגביר את כוח המנוע.

כיצד לזהות תקלה באגזוז?

1. אם הרכב שלכם מפיק רעש פליטה חזק בזמן נסיעה או שאתם שומעים קולות של בריחת אוויר, אלו סימנים לתקלה הדורשת טיפול לרכב.

2. כישלון בבדיקת פליטות מעיד על חור או נזילה פוטנציאליים באגזוז, הגורם לזיהום סביבתי מוגבר. במקרה זה יש צורך בביקור במוסך לצורך בדיקה.

3. אם מופיעה נורת אזהרה צהובה על לוח המחוונים ורכבך לא מתניע, זה עשוי להצביע על בעיה בממיר הקטליטי, שעלולה להשבית את מערכת הפליטה. במקרים כאלה יש לפנות לבדיקה מיידית במוסך.

4. זיהוי ריח חזק ולא נעים של גזי פליטה בתוך המכונית בזמן נסיעה מעיד על דליפת פליטה פוטנציאלית הדורשת תיקון.

5. אם אתה מבחין בעשן שחור כבד המגיע מהמפלט או עשן המגיע ממכסה המנוע, ייתכן שיש בעיה במערכת הפליטה הדורשת טיפול מיידי.

6. אגזוז שניזוק בהתנגשות או סובל מבלאי, בעל סימני סדקים, קורוזיה או חלודה, מחייב אף הוא בדיקה יסודית ותיקון מקצועי.

נהיגה עם אגזוז לא תקין מפעילה לחץ מיותר על המנוע ומביאה לצריכת דלק גבוהה משמעותית. זה גם יכול להוביל לכישלון בדיקות רכב שנתיות ומביא לזיהום הסביבה.

החלפת אגזוז לרכב

במקרה של בעיות פליטה קלות ומקומיות, ייתכן שניתן יהיה לאתר ולתקן את מקור הבעיה או להחליף את הרכיב הפגום. עם זאת, כאשר התקלה מהותית, או אם האגזוז ישן ופגום ללא תיקון, סביר להניח שמכונאי ימליץ על החלפת מערכת הפליטה כולה.

ניקוי אגזוז לרכב

עם הזמן, מנועים לרכב ורכיביהם נשחקים באופן טבעי עקב שימוש קבוע.
מערכת הפליטה ממלאת תפקיד מכריע על ידי סינון ושחרור הגזים הנוצרים מהמנוע. במהלך תהליך זה, שאריות, או "פיח", מצטברות בהדרגה במנוע, מה שעלול לגרום לבעיות בהמשך הדרך.
ניקוי פליטת רכב, הוא טיפול תחזוקה מונע שמטרתו לשמור על ביצועי המנוע ומערכת הפליטה ולמנוע בעיות הנגרמות מהצטברות פיח.
היתרונות של הניקוי הוא חסכון בדלק, שיפור ביצועי המנוע, הפחתת רעשי המנוע, שיפור חווית הנהיגה, ואפילו לתרום לסביבה נקייה יותר. בנוסף, זה מאריך את תוחלת החיים של המנוע.

תוכל לדעת מתי הגיע הזמן לנקות את הפליטה של הרכב שלכם כאשר הרכב משמיע קולות מוזרים, מרגיש איטי או עבר מרחק ניכר, זה סימן שהגיע הזמן לטפל בהצטברות הפיח במנוע.
כלל אצבע כללי הוא לבצע ניקוי אגזוזים של מכונית מדי שנה או כל 30,000 קילומטרים כדי לשמור על תקינות הרכב. ניתן לבצע זאת באיתי מוטורס, מוסך בחולון.

אגזוז לרכב
אז מה היה לנו עד עכשיו?
כל הזכויות שמורות © 2021 | איתי מוטורס

צרו קשר עוד היום

לקוח/ה יקר/ה
זמנך חשוב לנו, לקבלת הצעת מחיר מותאמת לרכב שלך מלא את הפרטים הבאים ונחזור אלייך בהקדם האפשרי.
צוות איתי מוטורס
שאלו אותנו על חגיגת מבצעים באיתי מוטורס
דילוג לתוכן